Ergenekon üzerine kısacık

 

        

 

Birileri yıllardır söylenen kontrgerilla örgütlenmesinin üzerine gidiyor; adı ergenekon. Bu ülkede yıllardır yurtseverlerin, bağımsızlık isteyenlerin söylediği bir oluşum kontrgerilla! Devletin derinliğinde gizli bir durum. AKP devletin bütün pisliklerini ortaya çıkarıyor. Köy yakan askerlerden gazete bombalayan tetikçilere faili meçhul provakatif eylemlere kadar herşeyin üzerine gidiyor. İlk bakışta pisliğin üzerine giden sağcı ama demokrat bir parti izlenimi veren parti, aslında ne diyor?

 

Yoksul sünni kesimin büyük oyunu alarak tek partili dönemde onlarca halk düşmanı uygulamayla karşımızda olan bugünkü hükümet, attığı her adımda kendinin ne demek istediğini gözler önüne sermekte. Türkiye cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirme ve zam furyasıyla kendini öne çıkaran AKP hükümetine meclis içinden yada dışından herhangi bir müdahalede bululamıyor. Geçmiş türkiye koşullarında egemenler arasındaki her tepişme aşağıdaki tabakayı ciddi bir biçimde sarsarken; bugün tepişmelere kimse ses çıkaramıyor. Cemaatçi örgütlenmenin liderliğinde devletin ana ulusalcı kemalist bloğu her gün kaybederken bu adamlar kendi içsel dinamiklerini yaratmakda gecikmiyorlar. Kontr gerilla çetesini lağvedenler bugün kendi çetelerini bir inançlar bütünlüğü etrafında şekillendirmektedir. Gelinen süreçte başta ABD emperyalizmiyle kurulan ittifak yakınlığı kürt ulusal sorununun kilitlerinin açılmasına kadar gitmiştir. Abd bir taraftan ortadoğu coğrafyasında kendi satranç tahtasında en uygun hamleleri kovalarken, Türkiye hükümetiyse piyon yada daha etken olarak bu tahtada yerini almak için bütün yardakçılığı yapmaktadır. İşçi ve memurlarımızın maaşlarını bile İMF adlı sermaye şebekesinin belirledeiği bu memlekette, halkın bu partiyi destekleyip iktidara getirmesi tabiki tek başına tesadüfi durumların günceldeki karşılığı olarak yorumlanamaz elbet.

 

Büyük ortadoğu projesi Irak’ta Afganistan’ da işgalci olarak kendilerini varedenlerin içine Türkiyeyide alabileceği hareket kabiliyeti yüksek bir manevradır.

Devrimcilerin ve solcuların belki ülkemiz tarihinde hiç bu kadar yavan ve edilgen kaldığı bir süreç yaşanmamıştır.  Başta bölgenin çıkarları doğrultusunda yenim uygar dünyanın kalıntıları doğunun gizeminden ziyade oranında petrol kokusundan anlayabiliyordu. Bugün emperyalizm tüm gücüyle Irak halkının üzerine bir karabulut olarak çökmüştür. Bu noktada olayların tümü finans kapitalin çıkarları doğrultusundadır. Onlar hiçbir zaman doğruyu söyleyemediler. 

Bu noktada olayların tümü kapitalistlerin bölgede siyasetindeki çıkarları doğrultusundadır. Yapılan operasyonlar, yasalar, sözde özgürlükçü planların amacını biliyoruz: daha fazla sömürgeleştirme! Peki halk? Onlar AKP yi seçti.          

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !